BLOG: Jak vybrat správného kouče?

28.02.2022

LinkedIn, Facebook, Twitter, v poslední době i Instagram a další sociální sítě na nás denně chrlí záplavu zaručených profesionálů, kteří vyřeší naše problémy. Nelze se proto ani divit časté negativní konotaci, které se koučink v našich vodách "těší".

My ale věříme, že na poli osobního a profesního růstu má koučink co nabídnout. Pokusíme se teď některé mýty, které o něm často kolují, vyvrátit a pomoci vám s tím, na co se při výběru kouče zaměřit. Nečekejte 5 zaručených rad, jak najít toho nejlepšího kouče. Každý člověk má jiné očekávání, se kterým do procesu vstupuje, a tak jsme připravili spíše pár vodítek, která by vám mohla tuto cestu usnadnit.

Například nabízí kouč na svých stránkách mimo profesionálních služeb kouče ještě výklad z ruky a mytí oken? Tak rychle pryč. Ne, teď samozřejmě přeháníme, ale samotné působení webové prezentace nám už napoví. Hledejte proto kouče, který má adekvátní kvalifikaci, zcela nepochybně se s ní rád na svých stránkách pochlubí nebo ji nebude mít problém v případě dotazu předložit. Má-li kouč akreditovaný kurz MŠMT či mezinárodní certifikát ICF, jdete správnou cestou.

Pokud se vám podařil výběr vhodného člověka, je dobré všímat si dalších signálů, které vám ukážou správný směr. Před samotným začátkem koučinkového procesu je u profesionálů standardem úvodní konzultace zdarma. Jedná se o takové nezávazné setkání s možností zeptat se na vše, co vás zajímá, a také si vyzkoušet, zda vám daný člověk zkrátka lidsky sedne, což se na samotném pozitivním výsledku celkového procesu jistě podepíše, a proto je dobré v tomto smyslu dát na svou intuici.

Zajímejte se o to, zda má kouč s danou problematikou zkušenosti, jaké je jeho zaměření. Osobní zkušenost s daným problémem je výhodou, ale ne podmínkou. Dobrý kouč se stále vzdělává, neměl by mít problém s tím vás odkázat na jiného profesionála v případě, že je váš požadavek mimo tématiku, kterou se zabývá, nebo se v průběhu setkávání změní spíše v terapeutickou práci, na kterou není vyškolen.

V neposlední řadě se můžete zeptat na jeho supervizi, což je forma zpětné vazby, kterou by měl každý profesionál podstupovat pravidelně pro udržení kvality svých služeb. Pokud na takový podnět dotyčný reaguje negativně nebo snad podrážděně, je to opět malý vykřičník ve vašem rozhodovacím procesu.

Dobrý kouč opravdu klientovi pomáhá dosahovat výsledků. V průběhu procesu dochází k pozitivní změně a často i otevření dalších potenciálů, o kterých klient do té doby ani sám nevěděl. Každá profese má však svoje hranice a ty by se neměly překračovat. Pokud tedy kouč působí spíše jako jakýsi duchovní guru, nebo se chlubí i diplomem z plavání, je jen na nás, jestli mu dovolíme se takto na poli koučinku prosadit.

Proto vám přejeme, ať je vaše cesta hledání správného kouče úspěšná a klidně se nebojte podělit o svoje zkušenosti v diskuzi pod článkem.


Bára Kempeová