BLOG: Jak nakopnout začátek školního roku a udržet rovnováhu mezi prací a rodinou

23.09.2024

Letošní deštivý příchod podzimu nám rychle ukázal, že to s odchodem léta myslí opravdu vážně. Poslední návraty z dovolených k běžné rutině ve škole i v práci a příchod prvních viróz tento fakt jen podporují. Nově nastalá realita ve světě dětí i dospělých nás staví před nové výzvy. Právě v tomto období je pro náš celkový well-being velmi důležité zapracovat na co nejlepším balancu mezi prací – školou a osobním životem.

Podzimní počasí nás tak trochu zahání zpátky domů a možná i k sobě. Tento fakt může být dobrou příležitostí a prostorem k zamyšlení se nad denním režimem a jeho efektivním uchopením. Je dobré zaměřit naše myšlenky na pozitivní aspekty každodenního života, na všímavost a vděčnost.

  • Můžeme se také soustředit na plánování denní rutiny tak, aby umožňovala dostatek času na práci, rodinu i potřebný odpočinek. Do vytváření plánů můžete zapojit děti, aby se cítily součástí rozhodování a chápaly smysluplnost jednotlivých kroků. Výsledkem může být společná rodinná rutina, která zahrnuje čas na domácí úkoly, společné aktivity a další individuální potřeby. Takový moment nemusí vypadat zrovna jako pracovní porada – můžete si ho zpříjemnit dobrým jídlem, hlubokým rozhovorem, a na závěr se za dobře odvedenou práci odměnit třeba společnou návštěvou kina nebo příjemnou procházkou.


  • Důležitost péče o sebe je zmiňována velmi často, otázkou je, jak často je individuálně aplikována a zda si čas pro sebe dopřáváme ve stejné míře, v jaké o něm čteme. Ať už rodiče nebo singles – čas pro sebe by měl být samozřejmostí pro každého z nás.


  • Vlastní relaxace a koníčky nás naplňují a pozitivně motivují do dalších dnů. Je důležité mít se na co těšit a být připraven na chvíle, kdy se objeví stres nebo pokles energie. Je dobré mít po ruce několik dostupných technik, které nám mohou pomoci.


  • Můžeme se zaměřit třeba na různé techniky dýchání. Vyzkoušet můžeme například několik technik, které nabízí internet nebo různé aplikace. Dobrým začátkem je třeba hluboké břišní dýchání, při kterém se doporučuje hluboký nádech do břicha, následné 4 sekundy zadržení dechu a pak pomalý výdech. Toto cvičení napomáhá ke zklidnění nervového systému. Metoda 4-7-8 se zaměřuje na nádech nosem po dobu 4 sekund, zadržení dechu na 7 sekund a pomalý výdech ústy po dobu 8 sekund. Pomáhá uvolnit napětí a zklidnit mysl. Dechová cvičení jsou prvním a velmi účinným nástrojem na cestě z krize a stojí za vyzkoušení.


  • Abychom předešli zahlcení, je také dobré během práce aplikovat tzv. mikropauzy, krátké přestávky během dne, které slouží k protažení těla. Můžeme udělat pár dřepů, trochu se projít po bytě nebo po kanceláři. Mikropauzy trvají 2–10 minut a slouží k okysličení mozku, zlepšení krevního oběhu a dodání energie.


I přes veškerou naši snahu a přípravu se plány občas mění. Je dobré být flexibilní a pracovat s realistickými očekáváními, aniž bychom na sebe kladli příliš velký tlak. Být k sobě a okolí laskavý.

Malá výzva k akci na závěr: Zkuste třeba od dalšího týdne zavést nový rodinný rituál a sledujte, jak vám pomůže k lepšímu pocitu a vašemu životnímu balancu.

Bára Kempeová