hu-BLOG: V minulosti najdete odpověď na svoji budoucnost

2024.03.03

+ Bonusový denní checklist ke stažení pod článkem

Zimní období už tradičně bývá obdobím sebereflexe, zpomalení a ohlédnutí se za uplynulým rokem. Bohužel pro většinu z nás to však začíná obrážením vánočních večírků, které zpravidla začínají už koncem listopadu, a jejich intenzita se k půlce prosince stupňuje raketovým tempem. Než se nadějete, je po Vánocích, a člověk zase řeší, jaké příbuzné musí stihnout navštívit a co proboha ten Silvestr? Kolotoč povinností a úkolů se točí dál a konec v nedohlednu.

A přesto, nebo možná právě proto, je důležité se v tomto období zastavit a zamyslet. Tento článek vám nabídneme jednoduchý návod na krátkou sebereflexi a zhodnocení uplynulého roku.

Reflexe minulosti 

Reflexe minulého období poskytuje základ pro stanovení si našich budoucích cílů. Hraje také důležitou roli v sebepoznání a ujasnění si toho, co je pro nás v osobním i profesním životě skutečně důležité.

Umět se zastavit a zamyslet se nad uplynulým rokem není magie. Naopak, je to proces, který nevyžaduje žádné velké přípravy ani znalosti. Přesto má mnoho z nás strach z toho se zastavit a pořádně se nad svým životem zamyslet. Přeci jen dívat se "do sebe" a "na sebe" může být emočně i energeticky náročné. Nicméně je to jedna z nejdůležitějších a nejprospěšnějších věcí, které pro sebe můžete udělat.

V první řadě je důležité, abyste si na toto cvičení vyhradili jasně stanovený čas a místo. Zamyslet se nad minulostí a vytěžit z toho důležité informace vyžaduje maximální míru soustředění a mentální energie. Vezměte do ruky papír a tužku a postupně začněte odpovídat na následující otázky:


a) Revize úspěchů

Jaké byly mé nejvýznamnější úspěchy v uplynulém roce?

Kterých cílů jsem úspěšně dosáhl/a, ať už osobních, nebo pracovních?

Jaké pozitivní zážitky nebo momenty mi přinesly radost a uspokojení?

Jak jsem v uplynulém roce osobnostně a profesně rostl/a?

b) Revize neúspěchů

Jaké byly mé největší neúspěchy nebo selhání v uplynulém roce?

Jaké faktory nebo chyby přispěly k těmto neúspěchům?

Co jsem se z těchto neúspěchů naučil/a a jak se vyvarovat stejných chyb?

V čem mi tyto neúspěchy poskytly příležitost k růstu a učení se?

c) Emoční audit

Jaké byly nejnáročnější emoční zážitky, kterým jsem v uplynulém roce čelil/a?

Jak jsem tyto výzvy zvládl/a a vyrovnal/a se s nimi a co jsem se z nich naučil/a?

Existují nevyřešené emoční problémy, které bych měl/a v budoucnu řešit?

Jaké postupy péče o sebe mohu zařadit do své rutiny, abych podpořil/a emoční pohodu?

Je v pořádku, pokud se vám nepovede na vše odpovědět hned. Nepodceňujte však sílu jednotlivých otázek a snažte se skutečně odpovědět na všechny.

Z minulosti do vize budoucnosti

Teď když jsme si udělali menší inventuru minulosti, je na čase se přesunout do budoucnosti. O stanovení SMART cílů jsme již psali na našem webu a je to vždy jeden z nástrojů, kterým rozhodně nic nezkazíte. Tentokrát však využijeme informace, které jste zjistili z předešlých otázek jako základ pro popsání naší životní vize. Mít vizi je jako stanovit si cíl své životní cesty, je to mentální obraz vaší ideální budoucnosti. K jejímu sestavení nám pomohou následující otázky: 

Jaké jsou mé základní hodnoty a přesvědčení?

Co mi v životě přináší největší radost a naplnění?

Co považuji za své silné stránky, dovednosti a talenty?

Jaké aspekty svého života považuji za nejsmysluplnější a nejvýznamnější?

Vizualizace budoucnosti je mocný nástroj, zkuste si odpovědět na následující otázky a u toho si vše do posledního detailu představit a hlavně vše popsat.

Kdybych mohl/a mít život, jaký si přeji, jak by vypadal?

Jak bude můj život vypadat za 5 až 10 let?

Kde žiji a jak vypadá mé ideální prostředí?

Jaké práci nebo kariéře se věnuji a jak se při ní cítím?

Jaké vztahy a vazby mám s ostatními lidmi?

Z vize vzniká cíl a jeho konkrétní plnění. Nepřestávejte snít o vaší budoucnosti, nezapomínejte však, že cesta k vizi vede přes menší, dílčí kroky a jejich naplnění a definování je stejně tak důležité jako celá vaše vize. Zkuste si odpovědět na následující otázky a formalizovat tak vaši budoucnost do konkrétních kroků.

Jak mohu svou dlouhodobou vizi rozdělit na menší, dosažitelné milníky nebo cíle?

Jaké mezikroky musím udělat, abych se přiblížil/a ke své vizi?

Jaký je časový plán pro dosažení každého z těchto milníků?

Jak mě dosažení jednotlivých milníků přiblíží k mé dlouhodobé vizi?

Na konec

Proces sebereflexe, hodnocení minulosti a tvorby vize může být náročný, přesto právě období Vánoc nabízí ideálně příležitost vyčlenit si trochu času na sebe a své myšlenky a přání. 

Pamatujte, že cesta k vašemu vysněnému životu vyžaduje obrovskou dávku trpělivost a práce. Mějte svou vizi vždy na mysli a buďte otevření změnám a novým příležitostem, které vás posunou blíže k vašim snům.



Bonusový denní checklist 

David Dvořák